8.března 2021
Čas čtení: 4 minut

Jídlo

Určitě jste slyšeli pojem nutriční hodnota. Jídlo s malou nutriční hodnotu, může být předražené a naopak. Rozdílů schováných za cenou potravin je však více. Říká se sice, že na jídle se ušetřit nedá - jíst se zkrátka musí. Zkusme ale přeci jen najít pár triků, jak na jídle ušetřit.

Značky řetězců

Low budget značky/výrobky řetězců jsou většinou vyráběny ve stejném závodu a mají podobné složení jako ty, které jsou značkové a na které můžeme vidět každou chvíli někde reklamy. Jen jsou o něco levnější, mimo jiné kvůli nižším nákladům na marketing.

Kdy jít nakupovat

Na nákup bychom měli chodit najezení. Zmenšuje to pravděpodobnost nákupu v afektu. Nebudou se nám sbíhat tolik sliny a koupíme jen to, co racionálně rozhodneme, že potřebujeme.

Příprava na nákup

Je dobré mít sebou seznam, který si uděláme před nákupem tak, že zkontrolujeme stav ledničky a spížky. Ještě lepší je když máme sebou seznam jehož základ vznikal po celý týden od posledního velkého nákupu. Následky mohou být:

  • nebudeme kupovat věci, které máme a které by se třeba zkazily, protože je nestihneme sníst
  • ušetříme čas na nákupu, protože nebudeme muset přemýšlet, zda jsme na něco nezapomněli
  • ušetříme za benzín, protože se nebudeme muset vracet z domu, protože jsme zapomněli ještě koupit záchodový papír, který nám zítra dojde

Skončíme s vyhazováním jídla

Následující může snížit pravděpodobnost, že budeme muset něco vyhazovat:

  • udržujeme pořádek v ledničce obecně
  • máme košík nebo poličku vyhrazenou na rozdělané věci (šunka, sýr, máslo ...) a nebudeme rozdělávat další dokud se neujistíme, že nemáme stejný nebo podobný produkt už otevřený
  • jednou za dva dny projdeme ledničku, zda nám něco neprochazí nebo zda tam nemáme tři dny starý řízek a uděláme si večeři ze zbytků
  • když je podle data na obalu nějaká surovina jako prošlá, neznamená to nutně, že je na vyhození. Zapojíme naše smysly a testneme. Nezapomeňte, že datum udává minimální trvanlivost.

Sladkosti

Sladkosti jsou levné a jsou první na ráně jako svačinka pro děti nebo pro nás. Jejich nutriční hodnota je však mizivá a celkový dopad na zdraví negativní. Ušetřeme, a nekupujme sladkosti nebo aspoň omezme na nunté minimum pro děti. Následně ušetříte, za doktory (v první řadě za zubaře) a budete se cítit líp.

Věděli jste, že cukr je v podstatě droga a někdy je označována za více nebezpečnou než cigarety, alkohol a lehké drogy.

Vlastní produkce

Máte zahrádku, nebo možnost někde něco pěstovat? Zkuste to. Při dnešních cenách zeleniny, se to může vyplatit. Budete vědět, co jíte a třeba Vás to bude i bavit. Navíc to je BIO (nálepku si musíte udělat ale sami).

Křepelky

Tento tip berte s rezervou. Před nedávnem mně kamarád oznámil, že si jede kupovat křepelky a že je bude chovat. Chvíli jsem myslel, že si ze mě dělá srandu, protože sice má domeček, ale prakticky žádnou zahrádku. Pak jsem si, ale něco k tématu přečetl a už to neznělo jako, úplně špatný nápad. Křepelky, jsou tiché, mohou být pěstovány na malém prostoru, nejsou náchylné na nemoci atd. Odměnou jsou každý den sice malá, ale velice zdravá vajíčka a za dva roky kvalitní maso bohaté na proteiny.

Osobně na toto nemám moral, takže osobní zkušenost nemám, ale je řada webů, které se tomu věnují.

Jíme doma

Jak už jsem psal na jiném místě, služby obecně jsou drahé. Trend navíc je a bude, že se ceny služeb budou zvyšovat ryhleji než například ceny surovin. Restaurace nejsou vyjímkou. Možná nám ale stačí si zajít do restaurace jen občas na večeři a brát to jako zážitek, než je využívat jako hlavní zdroj stravy. I ty meníčka už nejsou tak výhodné jak bývaly. Navařit o víkendu obědy na týden dopředu, je určitě zajimavá cesta. Pokud chceme čerstvé a nemáme čas ztrácet vařením moc času, můžeme zkusit zauvažovat o nějakém multifunkčním hrnci s časovačem, který umí takzvané pomalé vaření.

Konec balené vody

Již jsem psal jinde, ale zmiňuji i zde. Doopravdy nemá cenu kupovat balenou vodu. V porovnání s tou v kohoutku, je mnohonásobně dražší (při 100Kč za kubík vody z kohoutku nás stojí litr 10 haléřů, levná voda v plastu nás stoji například 3 koruny za litr, tzn. litr balené vody je 30x dražší) a jednak i udajně méně zdravá a neekologická (plasty).